2020 - Fixtures              

All Junior Members are Welcome

Fixture Key

Green – Essex County Competitions
Black – Upminster Junior Major Competitions
Blue – Mini-Stars

January 2020

Saturday 18th January – Junior Stableford 10.30am Meet

February 2020

Saturday 15th February – Junior Stableford 10.30am Meet
Thursday 20th February – Junior Stableford 10.30am Meet

March 2020

Saturday 7th March – Junior Stableford 10.30am Meet
Saturday 28th March - Junior Stableford 10.30am Meet
 

April 2020


Sunday 6th April - Australia Shield & Ray Williams Foursomes Matchplays Begins
Sunday 6th April – ORDER OF MERIT BEGINS
Saturday 11th April – Easter Cup (Stableford) 10.30am Meet
Thursday 16th April – Janie Rice Cup (Medal) 10.30am Meet

May 2020

Sunday 17th May – Vic Silcocks Cup (Whitsun Stableford) – 10.30am Meet
Thursday 28th May – Junior Spring Medal Trophy 10.30am Meet

Thursday 28th May – Faldo Wedge (Chigwell G.C.)

June 2020

Sunday 7th June – Andy Miller Trophy (Stableford) – 10.30am Meet
Saturday 28th June – Eddie Blair Salver (Medal) – 10.30am Meet

July 2020

 

Saturday 11th July - Junior Masters Trophy (Carlisle Cup Medal)
Saturday 25th July - Junior Stableford 10.30am Meet
Thursday 30th July - Junior Stableford 10.30am Meet
Thursday 24th July – U12 Essex Championship (Crowlands Heath G.C.)
Wednesday 29th July – ESSEX BOYS CHAMPIONSHIP (U16’s & U18’s at Burnham-On-Crouch G.C.)

August 2020
Saturday 1st August - Junior Stableford 10.30am Meet
Thursday 6th August - Junior Stableford 10.30am Meet
Saturday 8th August – Junior Stableford 10.30am Meet
Wednesday 12th August – Essex Boys Foursomes (Gosfield Lake G.C.)
Thursday 13th August - Junior Stableford 10.30am Meet
Saturday 15th August – Junior Stableford 10.30am Meet
THURSDAY 20th AUGUST – JUNIOR CAPTAINS DAY 11am Start List – Drawn Competition
Saturday 22nd August - Junior Stableford 10.30am Meet
Tuesday 25th August – U14 Essex Championship (Maylands G.C.)
Thursday 27th August - Junior Stableford 10.30am Meet
Saturday 29th August – JUNIOR CLUB CHAMPIONSHIP and John Adlington Cup –
Medal Drawn Competition 11am Start List

 

September 2020

Saturday 5th September - Junior Stableford 10.30am Meet
Saturday 19nd September - Junior Stableford 10.30am Meet

 

October 2020

Saturday 3rd October - Junior Stableford 10.30am Meet
Saturday 29th October – Autumn Cup (Medal) – 10.30 Meet

November 2020

Saturday 14th November – Junior Stableford 10.30am Meet

December 2020
Sunday 23rd December – Junior Xmas Yuletide Competition

114 Hall Ln, Upminster RM14 1AU

Tel - 01708 222 788 

Get social with us!
  • Facebook Clean Grey
For more information you can call:

 

​Mick Ryan(Junior Organiser): 07539 291 855

Ross Williams - 07769 222 052

Sue (Secretary) - 01708 222 788

​​​